
Poznaj materiały, z których najczęściej wykonuje się etykiety samoprzylepne
Trudno o jedną cechę etykiet samoprzylepnych dającą nam do zrozumienia, że ich określony rodzaj jest lepszy od innych. Nie da się jednak ukryć, że poszukując najciekawszych rozwiązań warto zainteresować się tym, z jakiego materiału są wykonane. Inny okaże się przecież najlepszym rozwiązaniem w biurze, a inny – w fabryce, a przecież etykiety zamówione przez nas muszą pełnić szereg funkcji bezwzględnie charakteryzując się wysoką jakością. Jaki materiał zatem wybrać?
Po pierwsze - papier
Choć etykiety samoprzylepne wykonane z papieru są tymi, które zamawia się najczęściej, powinniśmy pamiętać o tym, że nie zawsze będą sprawdzać się równie dobrze. Owszem, zwykle nie trzeba wydawać na nie dużych pieniędzy, warto mieć jednak na uwadze i to, że papier nie jest przesadnie wytrzymały. W rezultacie wchodzimy w posiadanie etykiet sprawdzających się przede wszystkim tam, gdzie wpływ czynników atmosferycznych nie jest zbyt duży. Kupując tego rodzaju etykiety nie powinniśmy też dziwić się, że po niedługim czasie informacje znajdujące się na nich będą się ścierać i rozrywać. Etykiety papierowe zwykle wykorzystuje się do zadrukowywania w technologii termotransferowej. Choć więc nie są one odporne na deszcz, z pewnością nie uszkodzą ich promienie UV
Po drugie – polietylen
Jeśli dysponujemy większym budżetem, dobrym rozwiązaniem może okazać się zainteresowanie polimerem etenu – materiałem nie tylko stosunkowo giętkim, ale i elastycznym. Oczywiście, nawet polietylen nie jest idealny. Jego elastyczność z czasem ulega pogorszeniu, na co wpływ mają zarówno wilgoć, jak i światło słoneczne. Etykiety takie nie sprawdzają się najlepiej na zewnątrz, można jednak z powodzeniem umieszczać je na pojemnikach.
Po trzecie – winyl
Jeśli zamawiane przez nas etykiety samoprzylepne mają być wykorzystywane poza budynkiem, a co za tym idzie, muszą być odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, dobrym rozwiązaniem okażą się te, które wykonano z użyciem winylu. Ich zaletą jest również to, że nie jest im straszny ogień, mówimy przy tym o rozwiązaniach nie przewodzących prądu. Jeśli więc zastanawiamy się, jak etykietować podzespoły elektryczne – trudno o lepszy produkt. Dodatkowym plusem etykiet winylowych jest ich elastyczność, nie ma więc żadnych przeciwwskazań do tego, aby umieszczać je na dość trudnych powierzchniach.
Po czwarte – akryl
Gdy zależy nam na rzeczywistej solidności, samoprzylepne etykiety akrylowe nie mają sobie równych. Ich zwolennicy powtarzają często, że etykiety te radzą sobie nawet z bardzo wysokimi temperaturami. Docenić należy jednak także to, że nie są im straszne zarówno promienie UV, jak i chemikalia. Oczywiście, pewnym problemem może okazać się ich dość wysoka cena. Jeśli jednak stawiamy na jakość i mamy świadomość tego, jak ważne są informacje, które zamierzamy umieścić na etykiecie, szybko dojdziemy do wniosku, że akryl jest wart zainwestowania nakładów finansowych. Plusem etykiet akrylowych jest również to, że wyglądają naprawdę atrakcyjnie i dobrze prezentuje się na nich druk.