Szkła hartowane do telefonu. Dobieramy odpowiedni model

Szkło ochronne nazywane jest trwałym szkłem hartowanym, idealnie dopasowanym do konkretnej marki telefonu. Producent bierze pod uwagę parametry ekranu urządzenia, obecność centralnego przycisku dotykowego, przednią kamerę oraz głośniki. Jeśli telefon zostanie upuszczony, folia nie będzie w stanie ochronić ekranu przed uszkodzeniem. Szkło pęknie, ale uratuje smartfon, oszczędzając właścicielowi pieniądze na naprawę.

Szkło hartowane: oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę

Szkło hartowane chroni ekran przed zarysowaniami, odpryskami, brudem. Łagodzi wstrząsy w przypadku upuszczenia smartfona. Łatwo przylega do powierzchni. Ma niewielką grubość, co sprawia, że użytkowanie go jest niewidoczne. Doskonale przepuszcza światło bez wpływu na odwzorowanie kolorów ekranu. Kosztuje znacznie mniej niż naprawa ekranu. Krawędzie szkła ochronnego są zwykle zaokrąglone. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania. Właściciel telefonu nie musi się obawiać, że skaleczy się o ostre narożniki lub uszkodzi etui. Producenci zapewniają, że szkło ochronne wytrzyma nawet rok.

Wszystkie szkła hartowane, niezależnie od marki, wykonane są z jednego materiału. Mają jednak pewne różnice w cechach. Producenci wypuszczają produkty z oznaczeniami: 2.5D, 3D, 5D, 10D, 11D, 12D, 99D lub w oznaczeniu H na przykład szkło hartowane 10H. Jest prawie niemożliwe wykazanie różnic między stelami wolumetrycznymi. Ich produkcja nie jest regulowana na poziomie legislacyjnym. Oznacza to, że producent może wykonać wyrób o dowolnych cechach, nadając mu dowolne oznaczenie. Klasyczne szkło jest całkowicie przezroczyste. Zasłaniają ekran do zaokrąglonych krawędzi smartfona. 1-2 mm powierzchni pozostaje niezabezpieczone. To jedyna wada tej odmiany. Należy również pamiętać, że po sklejeniu na rogach niektórych szkieł pojawiają się poduszki powietrzne. Pozbycie się ich jest niezwykle problematyczne. Modele oznaczone literą H gwarantują pokrycie większego obszaru ekranu. Mają gładkie krawędzie. Idealnie proste wycięcia.

smartfon lezący obok książki

Szkło hartowane: montaż

Szkło chroni wyświetlacz smartfona przed uszkodzeniem, nie zmniejsza czułości ekranu i nie zniekształca obrazu. Możesz je też samodzielnie zamontować.

Ekran to najbardziej wrażliwy punkt smartfona. Może zostać przypadkowo porysowany, mogą pojawić się na nim pęknięcia, odpryski i otarcia. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe zabezpieczenie wykonane ze szkła hartowanego. Zewnętrznie szkło ochronne przypomina folię ochronną. Należy jednak pamiętać, że szkło ochronne jest droższe niż folia. Do tego jest gęstsze. Grubość szkła ochronnego zwykle waha się od 0,18 do 0,33 mm. Najczęściej składa się z pięciu warstw:

  • - powłoka oleofobowa: dzięki niej na ekranie nie pozostają odciski palców i tłuste plamy;
  • - warstwa ochronna: to ona odpowiada za wytrzymałość szkła, chroni wyświetlacz przed uszkodzeniem;
  • - warstwa antyodblaskowa: pozwala na wygodne korzystanie ze smartfona nawet w jasnym świetle słonecznym;
  • - warstwa ograniczająca: zatrzymuje odłamki szkła w przypadku rozbicia;
  • - podkład silikonowy: zapewnia bezpieczne trzymanie szkła na ekranie.

Mimo zauważalnej grubości i wielowarstwowej struktury, szkło ochronne nie zmniejsza w najmniejszym stopniu czułości ekranu dotykowego. Jest całkowicie przeźroczyste, dzięki czemu obraz pozostaje wyraźny i czytelny, a odwzorowanie kolorów nie jest zniekształcone.

Jeśli planujesz zainstalować ochraniacz ekranu w swoim telefonie, możesz zwrócić się do profesjonalistów. Jednak tę procedurę można wykonać niezależnie. Montaż szkła składa się z kilku etapów. Przed przystąpieniem do nakładania naklejki zdejmij obudowę ze smartfona. Upewnij się, że na jego ekranie nie ma starego szkła ani folii. Umyj ręce, aby podczas instalacji na ekranie nie dostał się brud. Umieść urządzenie na płaskiej powierzchni.

Możesz przetrzeć jego powierzchnię specjalną serwetką. Możesz również użyć chusteczek do okularów, wacika nasączonego alkoholem lub wody kolońskiej. Wytrzyj wyświetlacz do sucha ściereczką z mikrofibry. Teraz musisz usunąć folię ochronną z klejącej strony szkła i przymocować ją do ekranu. Wystarczy trzymać szkło za krawędzie, aby palce nie zostawiały na nim śladów. Umieść szkło na ekranie i upewnij się, że jest wyrównane z krawędziami urządzenia, a wycięcia są wyrównane z głośnikiem i przyciskami. Połóż go na wyświetlaczu, lekko przesuń je palcami. Jeśli podczas klejenia tworzą się pęcherzyki powietrza, można je łatwo wycisnąć, wygładzając szkło od środka do krawędzi.