Adapter micro usb usb c. Przejściówka, która jest Ci potrzebna!

W ciągu ostatnich lat Apple systematycznie zmniejszał liczbę portów w MacBookach. 13-calowy MacBook Pro, wydany w 2012 roku, miał osiem portów (w tym słuchawki / mikrofon i wejście zasilania AC), podczas gdy cienki 11-calowy Air 2015 ma cztery. Nowy model MacBooka ma już tylko dwa z nich: gniazdo audio 3,5 mm i uniwersalne złącze USB typu C, które służy jednocześnie do ładowania, przesyłania danych i podłączania monitorów.

Kiedy potrzebna jest przejściówka?

Standard USB PD umożliwia urządzeniom wysyłanie i odbieranie do 100 watów energii elektrycznej za pośrednictwem jednego połączenia podczas równoległej wymiany danych. Na przykład najnowszy laptop firmy Apple jest w stanie przesyłać wideo 4K do zewnętrznego monitora przez USB Type-C podczas ładowania przez ten sam port. Pod względem mocy 100 W - to więcej niż potrzeba do naładowania wysokowydajnych laptopów. Dla porównania, USB 2.0 (najpopularniejsze złącze w smartfonach i tabletach) może przesyłać do 2,5 wata, podczas gdy większość laptopów potrzebuje 20–65 watów. 12-calowy MacBook był pierwszym laptopem, ale nie pierwszym urządzeniem USB typu C. Po raz pierwszy obsługę najnowszego złącza zaimplementowano w ogłoszonym w listopadzie 2014 roku tablecie Nokia N1 z systemem Android. Używa Type-C do ładowania i przesyłania danych. Obecne Nexus 6P i 5X są również wyposażone w USB 3.1 - i generalnie coraz więcej producentów integruje nowy standardowy port w swoich smartfonach. Dzięki zwiększonej maksymalnej mocy nadawanej do 100 W różne urządzenia peryferyjne, np. monitory czy głośniki, będą mogły w przyszłości łączyć się przez USB 3.1 bez dodatkowego źródło prądu. Dodatkowo skraca też znacząco czas ładowania telefonu komórkowego.

Adapter micro usb usb c: małe urządzenie, które załatwia sprawę

USB Type-C to nowe superszybkie złącze oparte na specyfikacji USB 3.1 i 2.0. Ma wiele zalet w stosunku do USB poprzednich generacji. Po pierwsze, złącze typu C jest symetryczne, podobnie jak wtyczka Lightning w urządzeniach i-device, co oznacza, że użytkownicy nie muszą już zgadywać, którą stroną podłączyć pendrive do komputera - z Type-C można to zrobić w sposób dowolny. Co więcej, taki kabel jest również dwustronny: po obu stronach zastosowano te same złącza, co pozwala na podłączenie go do urządzenia na dowolnym końcu.

Po drugie, wymiary USB Type-C są bardzo zbliżone do Lightning w iPhone'ach i microUSB (a dokładniej USB 2.0 Micro-B) w smartfonach z Androidem. Kompaktowość (~ 8,4x2,6 mm) pozwala na zastosowanie złącza w urządzeniach dowolnego typu: od komputerów osobistych i ultracienkich laptopów po smartfony, tablety i inną elektronikę. Po trzecie, USB Type-C jest kompatybilne ze standardem USB 3.1 Gen 2, co oznacza, że szybkość przesyłania danych dochodzi do 10 gigabitów na sekundę. USB Type-C to złącze uniwersalne i to chyba najważniejsza jego cecha. Nowe złącze USB może być używane do wszystkiego: do podłączania pendrive'ów, monitorów, zewnętrznych dysków twardych i innych urządzeń peryferyjnych, do ładowania (kompatybilne ze standardem USB Power Delivery 2.0 z do 100 watów mocy „feed”), a także do transmisji wideo i innych treści multimedialnych. Dla wielu użytkowników zaletą USB Type-C jest to, że nie odłącza się tak łatwo, jak złącze magnetyczne MagSafe znane użytkownikom laptopów Apple. Przypadkowe odłączenie jest w tym przypadku praktycznie niemożliwe.

Jedyną wadą nowego złącza USB jest to, że jest niekompatybilne z obecnymi portami w komputerach PC i laptopach. Aby stworzyć połączenie np. przez microUSB, miniUSB lub pełnowymiarowe USB, trzeba będzie dokupić specjalny adapter lub adapter. Będą musiały być używane w „okresie przejściowym” (być może rok lub dwa), do czasu, gdy nowe złącze będzie powszechnie używane. Jednak w przyszłości laptop, smartfon i tablet (i produkowane przez różne firmy) będą mogły być ładowane tylko jednym przewodem. Google rozpoczął już sprzedaż akcesoriów do nowych portów. Dlatego inwestycja w nową przejściówkę jest opłacalna i w praktyce po prostu konieczna.

Szukasz dobrego adaptera microUSB na USB Type-C? Sprawdź ofertę na https://hamamobile.pl/adapter-micro-usb-usb-c