Na co zwracać szczególną uwagę wybierając matę pod fotel biurowy?

Czy podłoga w świeżo wyremontowanym biurze już po kilku miesiącach musi wyglądać tak, jak gdyby regularnie przejeżdżał po niej ciężki sprzęt? Każdy, kto widzi, jak wyglądają kółka foteli biurowych nie ma wątpliwości, że jej ochrona przed zarysowaniem nie jest prosta. Na szczęście, wiele wskazuje na to, że problem ten doczekał się interesującego rozwiązania, właśnie na takie miano zasługuje bowiem mata pod fotel biurowy. Co warto wiedzieć o tym produkcie?

Komu przyda się mata?

Mata przydaje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie znajdują krzesła i fotele biurowe. Nie ma przy tym znaczenia to, czy mamy do czynienia z modelami na stabilnych nogach, czy też z tymi, które wyposażono w podstawę jezdną. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku są to rozwiązania pozostawiające rysy na podłodze. Nie wynika to przy tym z nieuwagi użytkowników krzeseł i foteli, ale ze specyfiki ich codziennego wykorzystywania.

Oczywiście, suwanie i szuranie krzesłem nie jest w stanie zniszczyć każdej podłogi w jednakowo krótkim czasie. Duże znaczenie matu więc zarówno twardość podłogi, jak i intensywność, z jaką wykorzystywane są krzesła. Choć jednak różnice są znaczące, należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie nieestetycznie będą wyglądać zarówno płytki i tańsze panele podłogowe, jak i ekskluzywne panele drewniane.

Mata pod fotel biurowy, w zależności od tego, jaki model wybierzemy i jak zostanie on przez nas dopasowany, może chronić podłogę zarówno przed uszkodzeniami, jak i przed planami. To także cenne wsparcie dla samego pracownika, który zyskuje dzięki niej pewność, że jego fotel będzie poruszał się wyłącznie w obrębie biurka.

Maty i ich rodzaje

Gdy nabraliśmy już pewności, że przyda się nam mata pod fotel biurowy, możemy przystąpić do poszukiwania najlepszego jej rodzaju. Jeśli mamy do czynienia z podłogami twardymi, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zainwestowanie w matę gładką. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w powłokę antypoślizgową, a dzięki temu minimalizowane jest ryzyko ich przesuwania się i właśnie je warto wybierać w pierwszej kolejności. Jeśli podłoga w biurze jest szczególnie atrakcyjna wizualna, z pewnością dobrym pomysłem będzie zakup maty transparentnej, niemal niewidocznej, a jednocześnie doskonale wywiązującej się z powierzonych jej zadań. Innym ciekawym rozwiązaniem jest mata ze zmatowioną powierzchnią. Warto się nią zainteresować zwłaszcza wtedy, gdy w biurze panują niekorzystne warunki oświetleniowe, a jego pracownicy nieustannie borykają się z refleksami świetlnymi. 

Przegląd materiałów

Poszukując najlepszych materiałów, z jakich wykonane są maty najlepiej rozpocząć od poliwęglanu. Jego duża popularność jest zasługą odporności na uszkodzenia mechaniczne, choć nie bez znaczenia jest i to, że maty wykonane z poliwęglanu nie ścierają się szybko i wykazują się dużą wytrzymałością. Na rynku nie brakuje jednak również mat pod fotel biurowy z polipropylenu. Te skupiają na sobie uwagę między innymi dlatego, że są atrakcyjne wizualnie, doskonale radzą sobie przy tym nie tylko z klasycznymi uszkodzeniami, ale i ze szkodliwym działaniem kwasów i rozpuszczalników.