Uzależnienie od internetu - najważniejsze informacje

Aktualnie coraz więcej osób ma kłopot z takim aspektem, jak uzależnienie od internetu. Objawy mogą być bardzo problematyczne. Sprawiają, że dzieci, nastolatkowie czy dorośli nie mogą bowiem normalnie funkcjonować w życiu prywatnym albo zawodowym. Czym to wszystko się charakteryzuje? Co to jest uzależnienie od internetu? Jakie występują tutaj główne symptomy i reperkusje? Jak efektywnie leczyć uzależnienie od internetu?

Czym jest uzależnienie od internetu?

Badania są w tym temacie jednoznaczne. Coraz więcej osób boryka się bowiem właśnie z tym konkretnym problemem. Co to jest uzależnienie od internetu? Jak można to zdefiniować? To zespół zależności, które mają swoje źródło w aspekcie zbyt częstego korzystania z sieci. Co ciekawe, po raz pierwszy ta definicja została użyta w 1995 roku, przez psychiatrę Ivana Goldberga. Uzależnienie od internetu wpływa negatywnie na funkcjonowanie konkretnej osoby w sferze psychicznej, rodzinnej, społecznej, ekonomicznej... Zachwiane są także relacje międzyludzkie. Osoba, która boryka się z takim kłopotem, jak uzależnienie od internetu zaczyna zaniedbywać swoje codzienne obowiązki. Młodsi mają problemy w szkole, ponieważ nie przykładają się do odrabiania prac domowych, nie uczą się na kartkówki lub sprawdziany... Zamiast iść na lekcje zostają w domu lub mieszkaniu, aby korzystać z sieci. Coraz częściej uzależnienie od internetu dotyka również dorosłych. Ci z kolei zamiast chodzić do pracy, surfują po sieci, grają w gry itp.

Uzależnienie od internetu - objawy

Co trzeba jeszcze wiedzieć na temat takiego aspektu, jak uzależnienie od internetu? Objawy są naprawdę poważne. Między innymi jest to zwiększenie aktywności oraz zaangażowania odnoszące się do poszukiwania możliwości skorzystania z internetu. Występuje również stopniowy spadek wrażliwości na bodźce przyjemności. To nie wszystko. Osoby uzależnione od internetu mają słabszą wolę, duże problemy z koncentracją i pamięcią. Są nerwowe i drażliwe. Im dłużej trwa problem, tym zwiększa się lekceważenie najbliższego otoczenia, obowiązków. Dla osoby uzależnionej liczy się przede wszystkim to, aby móc skorzystać z internetu. Nieważne kiedy, nieważne gdzie...

Uzależnienie od internetu - skutki

Co powoduje uzależnienie od internetu? Skutki są naprawdę bardzo poważne. Trzeba tutaj wspomnieć o problemach emocjonalnych oraz fizycznych. W tej pierwszej grupie wyróżniamy między innymi depresję, nierzetelne wykonywanie swoich obowiązków w szkole lub pracy, ciągłe odczuwanie niepokoju, problemy z ustaleniem priorytetów, zaburzenia poczucia czasu, częste wahania nastroju, poczucie samotności, zaburzenia tożsamości itp. Okazuje się, że uzależnienie od internetu prowadzi również do fizycznych problemów. Jakich? To ból głowy, pleców, zespół cieśni nadgarstka, bezsenność, problemy ze wzrokiem, a nawet zmniejszenie odczuwania popędu seksualnego.

Uzależnienie od internetu - jak leczyć?

Najważniejsze jest to, aby osoba posiadająca ten problem zaczęła zdawać sobie sprawę z zaistniałej sytuacji. To połowa sukcesu. Trzeba starać się krok po kroku ograniczać korzystanie z internetu. Bardzo ważna jest też psychoterapia. Fachowcy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną mają świadomość, jak należy radzić sobie z takimi przypadkami, jak uzależnienie od internetu. Skutki mogą być naprawdę bardzo poważne. Nie można zatem zwlekać z podjęciem odpowiednich działań. Niekiedy konieczna jest wizyta w specjalnym ośrodku. Taka izolacja pomogła już wielu osobom zwalczyć ten konkretny problem.

Dowiedz się więcej