Na co zwracać uwagę wybierając segregatory?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakiego przyboru nie powinno zabraknąć w biurze, z pewnością wskażemy między innymi na segregator. To przecież właśnie on pozwala na wprowadzenie porządku w dokumentacji. Segregatory charakteryzują się przede wszystkim sztywną okładką wykonaną, w zależności od modelu, zarówno z kartonu, jak i z tworzywa sztucznego. To właśnie w nią wpina się przekładki, skoroszyty, tak zwane koszulki albo przedziurkowane dokumenty.

Prezentacja segregatora na dokumenty

Segregatory mają przynajmniej kilka zastosowań, w zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje się je jednak po to, aby umieszczać w nich dokumenty różnego rodzaju. Dziś możemy zresztą mówić o różnych rodzajach samych segregatorów. Punktem wyjścia są przeważnie ich wymiary. Obecnie największą popularnością cieszą się te o formacie A4. Pozwalają na umieszczenie w nich większości standardowych dokumentów.

Segregatory i ich wymiary

W profesjonalnych sklepach bez trudu znajdziemy zarówno segregatory dedykowane formatowi A3, jak i A5, a niekiedy także rzadziej spotykanemu formatowi A6. Warto jednak pamiętać, że choć format może mieć dla nas kluczowe znaczenie, nie mniej istotna wydaje się grubość grzbietu. Ta przeważnie jest uzależniona od rodzaju oraz rozmiaru mechanizmu, który pozwala na wpinanie koszulek i kartek. Oczywiście, same wspomniane tu mechanizmy także potrafią w istotnym stopniu różnić się między sobą. Jednym z najpopularniejszych jest dźwignia z dociskaczem rozchylana i zamykana. Dociskacz włożony na ringi stanowi tu dodatkowe zabezpieczenie wpiętych kartek sprawiając jednocześnie, że można umieścić ich więcej niż początkowo planowano. Dużą popularnością cieszą się także segregatory ringowe. Przeważnie rozchyla się je palcami, w zależności od modelu, mają przy tym kształt zarówno D, jak i O. W niektórych segregatorach pojawia się także mechanizm dociskowy. Stanowi on spore ułatwienie. W modelach takich można umieszczać dokumenty bez konieczności ich dziurkowania.

Segregatory zwykle jawią się nam jako sprzęt niezbyt skomplikowany, w rzeczywistości nie jest to jednak aż tak oczywiste. Przed złożeniem zamówienia dobrze jest więc uświadomić sobie, że segregatory znacząco różnią się między sobą parametrami. Bez względu jednak na ich rodzaj, segregatory mają pomagać w archiwizacji dokumentów, nic więc dziwnego, że wśród wielu kryteriów ich wyboru to właśnie ich rozmiar jest tym, który uznajemy za najbardziej istotny.

O czym nam mówi wymiar grzbietu?

Jeszcze innym wyzwaniem, z którego dobrze jest zdawać sobie sprawę jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru grzbietu. Co do zasady, im szerzy jest wspomniany grzbiet, tym więcej dokumentów zmieści się w segregatorze. Solidny grzbiet posiada jednak jeszcze jedną zaletę, z której dobrze jest zdawać sobie sprawę. Pozwala na umieszczenie dość rozbudowanego opisu, co z kolei sprawi, że łatwo można będzie znaleźć ten segregator, którego szukamy. W przypadku przywiązywania dużej wagi do podpisów, zaleca się wybór segregatora ze specjalną folią na grzbiecie, która będzie chronić kartkę z zamieszczonymi przez nas informacjami.

Zobacz segregatory w ofercie sklepu Lobos: https://sklep.lobos.pl/organizacja-dokumentow/segregatory,cat226486.html