Seria Xbox X będzie konsolą go-to do gier HDR - oto dlaczego

Jeśli jesteś fanem gier HDR (a dlaczego miałbyś nie być?), Xbox Series X kształtuje się na konsolę dla tych, którzy kochają piękno wysokiej dynamiki.

Zmniejszająca się wieża mocy Microsoftu już teraz ma graczy śliniących się nad jego imponującymi specyfikacjami technicznymi, ale firma zapewnia, że kiedy podłączysz Xbox Series X do wyświetlacza kompatybilnego z HDR, będziesz czekał na wizualną (i nostalgiczną) gratkę. 

W przeciwieństwie do PlayStation 4, Xbox One X obsługuje już zarówno HDR10, jak i Dolby Vision, czego wyraźnie brakuje w platformie Sony. Dolby Vision jest wybieranym przez Netflix standardem HDR i został również przyjęty przez rosnącą bibliotekę 4K UHD Blu-Ray. Można więc bezpiecznie założyć, że Xbox Series X zachowa te funkcje.

Co więcej, Sony podwaja priorytetową technologię dla PS5, na przykład dźwięk Tempest 3D zamiast Dolby Atmos. W międzyczasie Microsoft stworzył własną technologię przestrzennego audio dla Xbox One - Windows Sonic - ale także pozwala użytkownikom wybrać Dolby Atmos, jeśli wolą. 

Choć możemy śmiało przewidywać, że Sony nie wprowadzi w najbliższym czasie nowej technologii wyświetlania (kciuki), to jednak odświeżające jest to, że Microsoft nadal inwestuje w szerzej dostępne standardy, takie jak HDR.

Ale co z szerokim katalogiem traktatów kompatybilności wstecznej na Xboksie? Nikt nie mógł się jednak domyślić, że Microsoft znajdzie sposób na wsteczne dodanie HDR do starszych gier. Ale to właśnie udało się zrobić, więc teraz twoja klasyka też będzie HDR. 

Czym dla mnie jest HDR? 

HDR, czyli High Dynamic Range, jest stosunkowo nowym standardem telewizyjnym, który pozwala na uzyskanie dokładnych kolorów, znacznie lepszego kontrastu i żywszych obrazów niż to, co było wcześniej możliwe w przypadku telewizorów o standardowym zakresie dynamiki (SDR). Oznacza to, że zobaczysz jaśniejsze biele podczas oglądania ośnieżonego szczytu góry, głębszą czerń podczas ciemniejszych scen i większe spektrum kolorów ogółem. Kolory nie będą też wydawały się zmiażdżone ani przesycone, co oznacza, że często będziesz mógł zobaczyć więcej niuansów, które wcześniej były ukryte.

HDR to ogromny dobrodziejstwo zwłaszcza dla gier wideo, ponieważ często wykorzystują one przesadne palety kolorów i posiadają wybuchowe elementy zestawu, które w pełni wykorzystują możliwości HDR. Zawartość SDR może wyglądać na raczej wyciszoną i płaską w porównaniu do niej, pozbawioną żywej i wyrazistej barwy, którą może zapewnić tylko HDR. 

Wyobraź sobie, że gdyby Xbox Series X mógł wstrzyknąć świeże lizanie farby HDR do wszystkich gier, w które grałeś lata temu. Ale jak by to dokładnie działało?

Stary pies, nowe sztuczki HDR

Podczas wizyty Digital Foundry w siedzibie firmy Microsoft w Redmond w Waszyngtonie, zespołowi zaprezentowano ulepszoną wersję Halo 5: Guardians w wersji Xbox One X, działającą z bardzo przekonującą implementacją HDR. Mimo, że deweloper 343 Industries nigdy nie dostarczył gry z oryginalną obsługą HDR, Microsoft znalazł pomysłowy sposób na dodanie HDR do gry - opracowany na podstawie najnowocześniejszej implementacji HDR zastosowanej w Gears 5.

Główny inżynier oprogramowania Microsoft ATG, Claude Marais, ujawnił, że dzięki zastosowaniu algorytmu uczenia maszynowego, zespół był w stanie wygenerować pełny obraz HDR z treści SDR - na dowolnym, kompatybilnym wstecznym tytule.

A kiedy Microsoft mówi, że każdy tytuł zgodny wstecznie może być traktowany jako HDR - oznacza to dowolny tytuł. Zespół Digital Foundry był oszołomiony widząc Fusion Frenzy - oryginalną grę na Xboxa, która została wydana prawie 20 lat temu - działającą w prawdziwym HDR. 

Nowa technologia mapowania HDR firmy Microsoft obejmie całą bibliotekę Xboxów z serii X i będzie miała zastosowanie do setek kompatybilnych gier, które nie mają już swoich własnych trybów HDR.

Niektóre wyświetlacze telewizyjne dostarczane są z wbudowanym efektem HDR lub opcjami wzmocnienia HDR - które w rzeczywistości nie są właściwe dla HDR. Jednak technologia Microsoftu tworzy dokładne mapy cieplne (instrukcje dotyczące ustawień jasności), z których będzie działać automatyczna technologia HDR, zapewniając, że obraz będzie wyglądał dokładnie tak, jak powinien.