Optyczne cyfrowe audio - objaśnienie kabla i połączenia

Optyczne cyfrowe połączenia audio są popularnym sposobem przesyłania wysokiej jakości dźwięku pomiędzy urządzeniami. Są one również znane jako połączenia TOSLINK.

Można mieć kilka różnych możliwości wyboru, jeśli chodzi o audio dla systemu, a optyczne jest zawsze dobrym wyborem.

Czym więc one dokładnie są i jakie są ich zalety i wady?

Ponadto, czy optyczne audio jest lepsze niż połączenie koncentryczne? I, czy można konwertować optyczne na koncentryczne? Albo na analogowy dźwięk stereo?

Do czego służy optyczne cyfrowe złącze audio?

Optyczne cyfrowe złącze audio przesyła dźwięk cyfrowy między urządzeniami.

Codziennym zastosowaniem tego typu połączenia jest cyfrowe wyjście audio znajdujące się z tyłu telewizora.

Podłączając to wyjście do wzmacniacza, można szybko poprawić dźwięk z telewizora.

Czy optyczny kabel audio przesyła wideo?

Nie, połączenie optyczne w urządzeniu AV służy wyłącznie do przesyłania dźwięku cyfrowego.

Jakie formaty dźwięku są obsługiwane przez połączenie optyczne?

Optyczne złącza audio obsługują następujące formaty audio:

  • Bezstratny dźwięk PCM 2.0 (stereo)
  • Skompresowany dźwięk Dolby Digital 2.0/5.1 i Dolby Digital EX
  • Skompresowany dźwięk DTS Digital Surround, DTS-ES Matrix 6.1 i DTS-ES Discrete 6.1.

Ze względu na ograniczenia przepustowości, wyjścia optyczne nie obsługują wielokanałowego dźwięku LPCM, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos i DTS:X - ani dźwięku wysokiej rozdzielczości, takiego jak Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.

Dyskretne ścieżki dźwiękowe 7.1 nie są obsługiwane, ponieważ są one kodowane wyłącznie w formatach audio o wyższej rozdzielczości.

Ze względu na ograniczenia związane z prawami autorskimi, połączenia optyczne nie obsługują również płyt SACD audio i DVD-Audio.

Jeśli spróbujesz odtwarzać nieobsługiwane formaty w odtwarzaczu przez wyjście optyczne, odtwarzacz zazwyczaj dokona downmixu do stereo lub odtworzy wersję dźwięku o niższej rozdzielczości.

W instrukcji obsługi odtwarzacza można znaleźć informacje na temat sposobu obsługi nieobsługiwanych formatów audio.

Kiedy powinienem używać połączenia optycznego?

Często zadawane pytanie brzmi: "Czy potrzebuję optycznego audio, jeśli mam HDMI?".

Jeśli Twój sprzęt AV ma port HDMI, to w większości przypadków najlepiej byłoby przesyłać sygnały audio przez HDMI. Dzieje się tak, ponieważ HDMI obsługuje wszystkie rodzaje sygnałów audio i można przesyłać wszystkie sygnały wideo i audio za pomocą jednego kabla.

Jeśli jednak nie masz HDMI jako opcji, wtedy optyczny kabel audio jest dobrym sposobem na przesyłanie dźwięku między urządzeniami.

Za pomocą połączenia optycznego można odtwarzać nieskompresowany dźwięk stereo oraz skompresowany dźwięk przestrzenny DTS lub Dolby Digital 5.1.

Niektóre starsze urządzenia z portami HDMI nie obsługują przesyłania dźwięku przez HDMI. Dlatego jest to kolejny przypadek, w którym można skorzystać z tego alternatywnego interfejsu cyfrowego.

Innym popularnym zastosowaniem tego typu połączenia jest podłączenie telewizora do systemu audio hi-fi lub soundbara albo podłączenie odtwarzacza CD do wzmacniacza.

Na przykład, jeśli otrzymujesz transmisje telewizyjne poprzez wewnętrzny tuner lub aplikację Smart TV, wtedy możesz chcieć przesłać dźwięk z telewizora do systemu głośników kina domowego.

Większość nowoczesnych telewizorów ma optyczne wyjście audio do tego celu. Podłącz optyczne wyjście audio z tyłu telewizora do wejścia optycznego w amplitunerze AV lub wzmacniaczu.

Sprawdź ofertę kabli optycznych i nie tylko na https://pl.hama.com/produkty/audio/kable.