Jak podłączyć laptopa do telewizora?

Jeśli nie zainwestowałeś w inteligentny telewizor lub streaming box, możesz nadal oglądać wszystkie swoje ulubione programy i filmy z Netflix, Amazon Prime Video, YouTube i innych, podłączając laptopa do telewizora.

Może chcesz pokazać znajomym zabawny film, który wczoraj wieczorem wyłaziłeś, a może chcesz przesłać Super Bowl na żywo 3 lutego - ale po co siedzieć tam skulony wokół laptopa lub smartfona, skoro możesz go łatwo podłączyć do telewizora bezprzewodowo lub za pomocą kabli?

Mamy wszystkie instrukcje i wskazówki, których potrzebujesz, aby z powodzeniem podłączyć jedno urządzenie do drugiego. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o podłączaniu komputera przenośnego, telefonu lub tabletu do telewizora.

Jak bezprzewodowo podłączyć telefon komórkowy lub laptop do telewizora?
Jeśli nie podoba Ci się wygląd (i kłopoty) ciągnących się kabli, łatwiej i taniej niż kiedykolwiek podłączyć się do telewizora bezprzewodowo. Na przykład, jeśli Twój płaski telewizor jest inteligentnym modelem z obsługą strumieniowego przesyłania multimediów DLNA, możesz wysyłać do niego filmy, zdjęcia i inne pliki multimedialne bezpośrednio, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu - wystarczy znaleźć odpowiednią aplikację na telewizorze, aby odbierać zawartość.

Będziesz wtedy potrzebował odpowiedniej aplikacji dla swojego laptopa lub telefonu komórkowego, która pozwoli Ci na wysyłanie lub strumieniowe przesyłanie treści za pomocą DLNA. Istnieją proste, stosunkowo niewyszukane rozwiązania, takie jak AllCast dla systemu iOS i Android - pozwala to na wyświetlanie zapisanych lokalnie mediów, jak również mediów umieszczonych na innym lokalnym serwerze DLNA lub w chmurze za pośrednictwem obsługiwanych usług (w tym Dropbox, Google Drive i Instagram).

Jeśli poważnie podchodzisz do mediów strumieniowych, to warto zastanowić się nad wykorzystaniem pełnowartościowego rozwiązania dla serwerów medialnych, jakim jest Kodi. Jako odtwarzacz o otwartym kodzie źródłowym, który oferuje podstawowe możliwości serwera multimediów i działa na wszystkich urządzeniach z wyjątkiem niezepsutych urządzeń z systemem iOS, Kodi jest kompatybilny z niemal każdą usługą strumieniową, jaką można sobie wyobrazić.

Można również użyć sieci VPN lub wirtualnej sieci prywatnej do szyfrowania połączenia i strumieniowego przesyłania treści z dosłownie każdego miejsca na świecie. ExpressVPN, na przykład, oferuje dedykowane aplikacje dla komputerów Mac, PC i Linux i zawiera ponad 140 różnych lokalizacji VPN.  

Alternatywnie, spójrz na Plex lub Emby. Podczas gdy śruby Kodi na podstawowym serwerze mają fantazyjnie wyglądający przód, to te umieszczają przód i środek serwera multimedialnego. Zainstaluj element serwera stacjonarnego do strumieniowego przesyłania treści z laptopa lub kup odpowiednią aplikację mobilną, jeśli chcesz używać go z telefonem lub tabletem.

Jakie urządzenie bezprzewodowe mogę podłączyć do telewizora w celu przesyłania strumieniowego multimediów i tworzenia lustrzanego odbicia ekranu?
Nie potrzebujesz inteligentnego modelu telewizora, aby odzwierciedlić obraz wyświetlany na ekranie telewizora - wystarczy, że kupisz inteligentny box. Są tu dwa główne rozwiązania, które można podłączyć do telewizora za pomocą zapasowego portu HDMI.

Po pierwsze, jeśli jesteś zaślubiony wyłącznie z ekosystemem Apple, to Apple TV 4K pozwala Ci na strumieniowe przesyłanie multimediów, a także tworzenie lustrzanego odbicia ekranu MacBooka lub iOS mobile na dużym ekranie.

Alternatywnie, Google Chromecast jest tańszy i działa na szerszej gamie urządzeń - Windows, Linux i Android, a także Mac i iOS. Możesz przesyłać strumieniowo multimedia z telefonu komórkowego za pomocą szeregu obsługiwanych aplikacji, a z przyjemnością dowiesz się, że zarówno Emby, jak i Plex są obsługiwane.

Chromecast działa na laptopach za pośrednictwem przeglądarki internetowej Chrome i dodatku Google Cast. Po zainstalowaniu, kliknij przycisk Cast po prawej stronie paska adresu (lub wybierz Cast z menu), aby wybrać co i gdzie rzucać.

Domyślnie, zawartość aktualnej zakładki zostanie wysłana do telewizora, więc jeśli szukasz mediów strumieniowych, możesz to zrobić, uzyskując dostęp do sieciowego interfejsu UI swojego serwera poprzez tę zakładkę - jest to 127.0.0.1:32400/web/ w przypadku Plex. Wszystkie media odtwarzane na tej karcie pojawią się na ekranie telewizora.

Kliknij przycisk w dół po prawej stronie "Rzuć tę kartę do...", a zobaczysz dwie dalsze opcje: Rzuć tę zakładkę (zoptymalizuj dla dźwięku)" jest przeznaczona do odtwarzania muzyki przez twój telewizor, natomiast "Rzuć ekran/okno (eksperymentalne)" jest tam, jeśli chcesz odzwierciedlić całość lub część ekranu twojego laptopa. Po wybraniu tej opcji, możesz wybrać wyświetlanie wybranego okna aplikacji lub całego pulpitu na ekranie telewizora.