Jak czyścić swój laptop

Witamy w naszym przewodniku na temat czyszczenia laptopa. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze ręce są najłatwiejszym sposobem przenoszenia zarazków i wirusów do naszych domów oraz to, jak codziennie dotykamy naszej technologii, ważne jest, abyśmy zadbali o jej właściwe czyszczenie.

Pokażemy Ci więc, jak czyścić laptopa - pozbywając się zanieczyszczeń, które znajdują się między kluczami od czasów starożytnych, a także dezynfekując go tak, abyś nie musiał martwić się o rozprzestrzenianie się bakterii między rękami, technikami i wokół domu.

Przed rozpoczęciem pamiętaj, aby umyć ręce (i oczywiście wysuszyć je!), wyłączyć laptopa i odłączyć go od sieci.

1. Próżniowo czyść swój laptop

Aby pozbyć się kurzu, należy odkurzyć każdą część laptopa poza ekranem za pomocą końcówki szczotki w odkurzaczu. Ekrany LCD są kruche i mogą być porysowane przez włosie szczotki. Należy je czyścić delikatniej niż resztę laptopa (do czyszczenia ekranu dojdziemy później).

Upewnij się, że używasz odkurzacza przy niskich ustawieniach. Po prostu zbierasz tu kurz i małe kawałki zanieczyszczeń, a ustawienie go zbyt mocno może uszkodzić klawisze klawiatury.

Oprócz klawiatury, upewnij się, że odkurzasz wszystkie otwory w głośnikach i otwory wentylacyjne w swoim laptopie. Mogą one gromadzić dużo kurzu, który przez lata był wypychany z wnętrza laptopa, a utrzymanie ich w czystości jest niezbędne, aby laptop działał ładnie i chłodno.

2. Wyczyść klawiaturę swojego laptopa

Następnym krokiem do czystego laptopa jest czysta klawiatura. Teraz, po odkurzeniu, klawiatura powinna być wolna od kurzu i gotowa do dokładniejszego czyszczenia.

Można zacząć od użycia kitu czyszczącego - lepkiej, gumowanej substancji, która przewraca się po klawiaturze, aby zebrać uporczywe cząstki i zanieczyszczenia, które utknęły między klawiszami. Powinieneś również przewrócić ten kit przez otwory na głośniki w laptopie.

Gdy kit zadziała swoją magię, lekko zwilżaj (nie przemocz) ściereczkę z mikrofibry i wytrzyj nią klawiaturę swojego laptopa. Naciskaj z większą siłą na wszelkie plamy i chrupiące odłamki, które mogą przykleić się do klawiszy.

3. Czyszczenie portów laptopa

Kit czyszczący świetnie nadaje się również do czyszczenia portów laptopa, które są kolejnym gorącym kanałem zanieczyszczeń i łatwo przeoczyć brud. Zgnieć szpachlę do różnych portów laptopa, aby usunąć z nich zanieczyszczenia.

Bez względu na to, czy używałeś kitu czyszczącego, czy nie, powinieneś również dostać patyczek Q-tip lub wacik, zwilżyć go w alkoholu izopropylowym, a następnie wetknąć w porty i wymazać w nich. 

Zwilżony alkoholem kij będzie spełniał podwójną rolę: wyciągał śmieci z portów i sanityzował je w trakcie pracy. Nie martw się o wilgoć w portach, ponieważ izopropyl prawie natychmiast odparowuje.

Izopropyl - który w ostatnich tygodniach chwaliliśmy - jest jednym z najczęściej stosowanych rozpuszczalników do sanityzacji i dezynfekcji powierzchni. Nie musisz też koniecznie używać 99% siły. 

75% izopropylu może być tak samo skuteczny w zabijaniu bakterii, ponieważ oczyszczona woda jest rozcieńczona i działa jak katalizator w rozbijaniu studni komórkowych mikroorganizmów. Odparowanie trwa również dłużej, co zwiększa czas ekspozycji pomiędzy nią a mikroorganizmem.

4. Wyczyść ekran swojego laptopa

Ekran jest jedną z bardziej wrażliwych części laptopa, dlatego przy jego czyszczeniu obowiązują nieco inne zasady. Zwilż ściereczkę z mikrofibry alkoholem izopropylowym i delikatnie przetrzyj ekran kolistymi lub prostymi ruchami. 

Zauważ, że jeśli masz ekran z warstwą oleofobową (zazwyczaj ekrany dotykowe), to nie powinieneś używać izopropylu, ponieważ może to pogorszyć tę warstwę z czasem. W przypadku tego rodzaju ekranów należy użyć łagodnego, bezalkoholowego środka czyszczącego do ekranów.

Kiedy izopropyl wyparuje, daj swojemu ekranowi dodatkową chusteczkę do czyszczenia ekranu, taką jak Ecomoist lub WHOOSH! Oba te środki są bezalkoholowymi środkami do czyszczenia ekranu, zaprojektowanymi w celu pozbycia się smug. Mają one również właściwości antystatyczne, które pomagają dłużej odstraszać kurz z ekranu.

Mamy osobny, dogłębny przewodnik dotyczący czyszczenia ekranu Twojego laptopa, aby uzyskać więcej informacji.

5. Umyj swojego laptopa

Ten izopropyl nie jest tylko dla twojego ekranu. To uniwersalny środek do czyszczenia powierzchni, którego należy teraz użyć do wytarcia reszty laptopa. Zwilż ściereczkę z mikrofibry w izopropielu i wytrzyj cały laptop - klawiaturę, otwory w głośnikach, otwory wentylacyjne, porty, imiona - to wszystko.

Wysoka zawartość alkoholu w izopropylu pomoże usunąć uporczywe plamy i smugi na powierzchni laptopa. Twardsze plamy należy wcierać nieco mocniej, a alkohol powinien pomóc w ich usunięciu. 

Izopropyl wyparuje wkrótce po wytarciu, a gdy to nastąpi, możesz mieć pewność, że Twój laptop jest czysty i wolny od zarazków.

Dobrym pomysłem jest regularne czyszczenie laptopa, szczególnie w tych niepewnych czasach. Jako dodatkowy środek ostrożności podczas epidemii covid-19, należy zawsze umyć ręce przed siedzeniem przy laptopie (zwłaszcza po przybyciu ze świata zewnętrznego), i wytrzeć go alkoholem izopropylowym przynajmniej raz w tygodniu.